Zapraszam do oglądania mojego vloga, który poświęcony jest głównie nauce języków obcych metodami bezpośrednimi, językowi angielskiemu oraz różnym sprawom związanym z nabywaniem realnych umiejętności a nie tylko wiedzy teoretycznej!
żeby pomóc Wam lepiej zrozumieć język angielski oraz metody bezpośrednie!


Wideoblog

Pełne FAQ metod bezpośrednich!

Tak, tak - oto wreszcie jest! Pełne FAQ (najcześciej zadawane pytania) dotyczące uczenia się języków metodami bezpośrednimi. Cały materiał znajdziecie poniżej, a pod filmem zamieściłem zakładki z kolejnymi pytaniami i kwestiami, o które moglibyście chcieć zapytać, zanim zdecydujecie, czy chcielibyście uczyć sie jzyków w naszych szkołach w Częstochowie i Tomaszowie.

Zapraszam do oglądania i zadawania pytań lub komentowania na Youtube i FB!

Zakładki:

Czym są metody bezpośrednie?
Konwersatoria
Której metody bezpośredniej używamy i jak nią nauczamy?
Do czego służy podręcznik w metodzie bezpośredniej i jak z niego korzystamy?
Jak wygląda praca z lektorem?
Prędkość mówienia w metodzie bezpośredniej
Jak lektor pomaga uczniowi podczas wypowiedzi?
Nauka zadawania pytań
Sekcje Grammar Lesson i platforma e-learningowa
Nauka pisania w metodzie bezpośredniej
Testy w metodzie bezpośredniej
Praca z nagraniami w metodzie bezpośredniej
Podział na grupy w szkole prowadzącej zajęcia metodami bezpośrednimi


"Bo wzrokowcy muszą czytać, żeby się nauczyć języka" - czyli fakty o mitach z dyskucji na Wykop.pl - odc. 1


Jakiś czas temu wrzuciłem swoje FAQ metod bezpośrednich na Wykop.pl. Filmik cieszył się tam ogromnym zainteresowaniem i wywołał w komentarzach sporą dyskusję o nauczaniu języków w ogóle. Postanowiłem odpowiedzieć na te najbardziej interesujące kwestie kolejnym filmem, do którego link znajdziecie poniżej - bezpośrednio na YouTube.

Pierwszy odcinek w całości poświęciłem odpowiedziom na kwestie, które nie tyle poruszają uczniowie, czy inne osoby, które nie nauczają języków na co dzień, więc nie muszą rozumieć pewnych procesów, ale własnie nauczyciele. I to nauczyciele, którzy niewiele wiedzą o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu oraz mylą wpajanie umiejętności mówienia z nauczaniem o języku obcym. Nadal ta podstawowa różnica nie chce dotrzeć do większości nauczycieli, którzy tylko podkreślają, ile to już lat robią wykłady, torturują ludzi klasówkami i testami co drugą lekcję i uważają, że samo przebywanie w towarzystwie ich oraz języka ma w jakiś cudowny sposób spowodować, że osoba ucząca się czytać z tablicy i wypełniać testy nagle płynnie przemówi w obcym języku, gdy stanie przed nią obcokrajowiec...

Zobaczcie sami, o co dokładnie chodzi, bo pewne procesy omawiam w tym materiale dokładnie, żeby nawet najbardzioej zatwardziały szkolny "beton" rodem z teledysku Pink Floydów może wreszcie zrozumiał: mówienia ucz się mówieniem, umiejętności szlifuj regularnymi powtórkami, na których używasz języka, a nie na kartkówkach, na których uczysz się co najwyżej sprytu w rozwiązywaniu zadań. Takie rzeczy powinny być traktowane jako dodatek, gdy już się umie posługiwać językiem na jakimś poziomie i można znaleźć mnóstwo takich materiałów za darmo w Internecie, jak choćby na mojej stronie. ;)

Skomentować materiał możecie teraz nie tylko na YouTube lub Facebooku, ale też na Wykopie, gdzie ten odcinek także, naturalnie, wstawiłem.


JAK TRAFIĆ NA WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE


Mała pamiątka z WTJA 2013, czyli wyjście naprzeciw zagubieniu nowych Uczestników:

Jeśli nie wiecie, jak dotrzeć do auli wykładowej Akademii im. Jana Długosza na Wielki Test Języka Angielskiego, to zapraszam do obejrzenia video-wycieczki, która znacznie ułatwi Wam lokalizację odpowiedniego budynku przy Al. Armii Krajowej 13/15 w Częstochowie.Kto niszczy ucznia i całą branżę? Odc. 4/4


Witajcie! Oto ostatni z 4 odcinków najnowszego materiału!

Opis całości znajdziecie przy pierwszym odcinku poniżej a pod samym filmikiem na Youtube jest dodatkowe streszczenie.

Dzięki za obejrzenie!Kto niszczy ucznia i całą branżę? Odc. 3/4


Witajcie! Oto trzeci z 4 odcinków najnowszego materiału!

Opis całości znajdziecie przy pierwszym odcinku poniżej a pod samym filmikiem na Youtube jest dodatkowe streszczenie.

Dzięki za obejrzenie!Kto niszczy ucznia i całą branżę? Odc. 2/4


Witajcie w 2 z 4 odcinków najnowszego materiału!

Opis całego materiału znajdziecie przy pierwszym odcinku poniżej i pod filmikiem na Youtube.

Dzięki za obejrzenie!Kto niszczy ucznia i całą branżę? Odc. 1/4


Witajcie!

Kolejny odcinek mojego vloga podzieliłem na 4 mniejsze. Po pierwsze mało kto lubi oglądać długie materiały, a po drugie wiem, że korzystacie z Internetu w różnych miejscach i na różnych urządzeniach, więc tak dla Was chyba będzie wygodniej. ;)

W pierwszym z 4 wspomnianych tu odcinków mówię, że "to jeszcze nie ten odcinek", za który znienawidzi mnie branża, ale... właściwie po jego zmontowaniu okazało się, że jak najbardziej. ;P

Masa ludzi pewnie obruszy się niezmiernie, że dekonspiruję ich metody "pracy", a inni po prostu zaczną protestować, twierdząc, że generalizuję. I słusznie - materiał nie odnosi się do wszystkich nauczycieli i nie deprecjonuje metod tradycyjnych całkowicie. W końcu na mojej stronie mtarkowski.com też znajdziecie wykłady i ćwiczenia, co podchodzi pod tradycyjną edukację.

Chodzi o wzbudzenie świadomości, bez której będziecie zawsze szli po pierwsze lepsze usługi, zamiast dopasować je do swoich potrzeb. Bez tej świadomości podpisujecie z prywatnymi szkołami umowy nie do zerwania, kupując kota w worku. Spędzacie masę czasu i wydajecie pieniądze na coś, co nie ma sensu już u podstaw, a potem uważacie, że nie da się skutecznie nauczyć języka, skoro kolejna szkoła/nauczyciel nie spowodowali, że potraficie mówić i nie boicie się takiej komunikacji. A to nie jest prawda! To oni akurat wmówili Wam pewne rzeczy i nie dopełnili swoich obowiązków! Przekazywali wiedzę teoretyczną, a nie wpajali umiejętności posługiwania się językiem.

Tracicie na tym Wy oraz prawdziwi fachowcy, których działalność i tak jest niszowa. Czemu niszowa? A ilu znacie naprawdę, naprawdę dobrych i skutecznych nauczycieli z własnego doświadczenia? Samo to już pokazuje, że to najwidoczniej nie jest robota dla każdego, ale każdy w tej robocie będzie chciał trzepać kasę, skoro już otrzymał odpowiedni dyplom.

Czekajcie na kolejne części tego kontrowersyjnego zapewne materiału, oceniajcie, komentujcie i subskrybujcie, bo to mi najlepiej powie, czy dobrze robię, próbując otworzyć oczy szerszej publice.

Dzięki i trzymajcie się!Odc. 8 - Jak można ucznia skrzywdzić i jak można dobrze nauczyć


Cześć!

Tym razem opowiem Wam w skrócie o tym jak nie należy, a jak się powinno nauczać metodami bezpośrednimi. Pomoże Wam to zrozumieć, dlaczego czasami te metody cieszyły się złą sławą. Nie są one dla każdej szkoły i każdego nauczyciela. Zawsze łatwiej jest zadawać ćwiczenia i straszyć kartkówkami niż realnie pracować z człowiekiem, wyrabiając w im umiejętności komunikacyjne. O tym będzie jeszcze trochę więcej w przyszłych odcinkach, których trailer być może już oglądaliście. ;)

Piszcie komentarze, zadawajcie pytania, bo to właśnie dzięki nim powstanie kilka następnych odcinków.

Trzymajcie się!Z wizytą na Face2Face organizowanym przez Impact w Częstochowie


Witajcie po raz kolejny!

Zanim powrócę do moich vlogowych wynurzeń o nauczaniu metodami bezpośrednimi, zobaczcie jak w Częstochowie robi się imprezy, o których słychać nawet za granicą!

16.03.2013 CJO "Old School", jako stały partner, miało zaszczyt wziąć udział w wydarzeniu Studia Tańca i Ruchu Impact. Impreza odbyła się w Klubie Muzycznym Stacherczak, który zapełniły masy ludzi w różnym wieku. Niektórzy chcieli wziąć udział w rozmaitych kontestach wielkiej bitwy hip hopowej, a inni przyszli podziwiać mistrzów.

Ja też tam byłem - z ramienia Old School - i skręciłem... nie, nie na głowie - aparatem trochę materiału.

Jakość - taka sobie. W końcu to tylko aparat, a ja nie mam pojęcia okręceniu i montażu, ale mam nadzieję, że sporo ludków rozpozna się na filmiku, może nawet w towarzystwie znanych gwiazd z TV! ;)

W każdym razie - zostaliście ostrzeżeni, że oglądanie tego materiału grozi niekontrolowanym pląsaniem, mimowolnym fikaniem oraz yo-dłowaniem. :D

Yo!Trailer przyszłych odcinków


Szokujący trailer kolejnego odcinka mojego vloga. Znienawidzi mnie znaczna część branży i spora część Internetu. Sami zobaczcie, co Was czeka:


Odtąd, jeśli dowiecie się, że miałem "wypadek" podczas jedzenia zupy i makaron wbił mi się w głowę na wylot, zaatakowało mnie stado chomików-samobójców lub poślizgnąłem się leżąc na łóżku i spadłem z kołdry na prześcieradło, skręcając sobie kark, to będziecie wiedzieli, że nie był to wypadek...

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 7 - Jeszcze trochę o pracy z lektorem


Zapraszam na siódmy odcinek mojego wideobloga!

Postanowiłem dodać jeszcze co nieco o bardzo ważnej współpracy lektora z uczniem w metodach bezpośrednich. Wyjaśniam Wam w tym filmiku, dlaczego natychmiastowe poprawianie błędów ucznia jest tak ważnym składnikiem lekcji. Nasi Uczniowie niezwykle sobie cenią takie podejście, bo już wiedzą, jak to działa! ;)

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 6 - Jak zadajemy pytania i po co ciągle poprawiamy Wasze wypowiedzi?


Zapraszam na szósty odcinek mojego wideobloga!

W jaki sposób zadajemy pytania podczas lekcji i dlaczego właśnie tak oraz jak pomagamy Uczniom w wypowiadaniu się - to wszystko znajdziecie w tym właśnie odcinku.

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 5 - Skąd się wzięły metody bezpośrednie?


Zapraszam na piąty odcinek mojego wideobloga!

Opowiadając Wam o tym, skąd wzięły się metody bezpośrednie, naświetlę Wam jednocześnie, dlaczego w ten sposób można uczyć się języków skuteczniej. W tym wypadku to metoda dostosowana została do naturalnych procesów uczenia się człowieka, a nieodwrotnie! Może dlatego właśnie większość z Was, nauczana metodami tradycyjnymi, nie mogła skutecznie nabyć umiejętności realnej komunikacji?

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 4 - Kim jest lektor w metodzie bezpośredniej?


Zapraszam na czwarty odcinek mojego wideobloga!

Dowiecie się trochę o specyficznej roli lektora w metodach bezpośrednich i jak wygląda jego współpracaa z uczniem.

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 3 - Dla kogo są metody bezpośrednie?


Trzeci odcinek mojego wideobloga już opubliowany!

W tym odcinku odpowiemy sobie na pytanie: czy tylko dzieci da się skutecznie uczyć języków?

Zdementujemy ten stereotyp, przybliżając znów zasady nauczania metodami bezpośrednimi. Dowiecie się też jak te metody działają na jedną z najstarszych umiejętności, jaką - wbrew pozorom - ma prawie każdy z nas od urodzenia.

Nie mogliście do tej pory nauczyć się języka obcego? Bo uczono Was "od tyłu" - w sposób dla człowieka nienaturalny!

Zapraszam do oglądania i dzielenia się opiniami!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem.

Zapraszam!Odc. 2 - Do czego służą metody bezpośrednie?


Drugi odcinek mojego wideobloga już opubliowany!

W tym odcinku znów trochę przybliżę Wam metody bezpośrednie w nauczaniu języków obcych, przedstawię krótki przykład jednego z elementów lekcji i opowiem czym są metody komunikatywne.

Metody komunikatywne są bardzo często i czasami celowo mylone z bezpośrednimi, a mają z nimi tyle wspólnego, co traktor z samochodem osobowym - oba są pojazdami i tyle. ;)

Mam nadzieję, że dzięki temu będziecie bardziej świadomymi klientami lub pomożecie w tym znajomym! W końcu nie chodzi tu o prozaiczne przedmioty codziennego użytku, jak - właśnie - choćby samachody, ale być może o Waszą przyszłość. W końcu nasze życie opiera się na przepływie informacji, a więc realnej umiejętności komunikowania się - nie tylko słuchaniu nauk o językach.

Zapraszam serdecznie!

Poniżej omawiany odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem. Zapraszam!Odc. 1 - Powitanie


Witajcie po dłuższej przerwie!

Nie oznacza to, że nie mieliśmy kontaktu - wręcz przeciwnie! Wielu z Was czytało moje wykłady i robiło ćwiczenia. Rozmawialiśmy też w szkole lub mailowo o różnych aspektach nauki języków obcych. Tak, to był pracowity okres - pracowity do tego stopnia, że dotąd nie zmodernizowałem mojej strony, ale otwarcie naszej filii w Częstochowie zabrało mi większość czasu.

Wiele dowiedzieliśmy się od Was i od innych osób, z którymi rozmawiałem lub współpracowałem w jakiś sposób od powrotu do Częstochowy. Dlatego postanowiłem poszerzyć to, co robię na mojej stronie i dorzućić Wam wideobloga. Ma on na celu przybliżyć naukę metodami bezpośrednimi wszystkim tym, którzy tych metod nie znają, a może właśnie tego szukali, nie mogąc się skutecznie nauczyć języków obcych. Dlatego w materiałach przedstawię m. in. ogóły i szczegóły dotyczące tych metod, ale nie tylko to!

W kolejnych odcinkach przedstawię Wam też filozofię podejścia do nauki oraz do języka angielskiego, żebyście lepiej i sprawniej uczyli się nie tylko metodami bezpośrednimi, ale w ogóle. Wiele rzeczy w języku zależy od kultury i spospobu myślenia danej nacji. Przybliżenie tych aspektów może spowodować dużo szybszy przełom w kwestii pewnych barier, jakie napotykacie rozpoczynajc naukę. W końcu robimy to na lekcjach od jakiegoś czasu i efekty są dość spektakularne!;)

Poniżej pierwszy odcinek wideobloga, a niedługo już kolejne! Znajdziecie je tutaj - na www.mtarkowski.com, na Youtube (wpisując w wyszukiwarkę "mtarkowskicom") oraz na Facebooku, gdzie - jak na Youtube - możecie skomentaować i podyskutować o kolejnych odcinkach.

Piszcie do mnie także poprzez podstronę "Kontakt" w kwestii tego, co Wam leży na brzuchu - czy chodzi o mój wideoblog, wykłady, czy naukę ogółem. Zapraszam!


Strona główna
                           Basic                            Intermediate                            Advanced                            Kontakt